Recom Power R0.25S-0505/EH-R
Part No.:
R0.25S-0505/EH-R
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SMD Module
Datasheet:
R0.25S-0505/EH-R.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 250MW
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order R0.25S-0505/EH-R on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the R0.25S-0505/EH-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R0.25S-0505/EH-R?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
Package/Case 8-SMD Module 8-SMD Module 8-SMD Module 8-SMD Module 8-SMD Module
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series ECONOLINE R0.25S/E (0.25W) ECONOLINE R0.25S/E (0.25W) ECONOLINE R0.25S/E (0.25W) ECONOLINE R0.25S/E (0.25W) ECONOLINE R0.25S/E (0.25W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage-Input(Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 50mA 50mA 50mA 50mA 50mA
Power(Watts) 250 mW 250 mW 250 mW 250 mW 250 mW
Voltage-Isolation 2 kV 2 kV 2 kV 2 kV 2 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features SCP SCP SCP SCP SCP
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 77% 77% 77% 77% 77%
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.50 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.50 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.50 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.50 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) 0.50 L x 0.42 W x 0.28 H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)