RAF Electronic Hardware 1283-50-SS-4
Part No.:
1283-50-SS-4
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
1283-50-SS-4.pdf
Description:
ROUND SPACERCHROME OVER NICKELRO
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 1283-50-SS-4 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 1283-50-SS-4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1283-50-SS-4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1283-50-SS-4.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Round Spacer Round Spacer Round Spacer Round Spacer Round Spacer
Threaded/Unthreaded Unthreaded Unthreaded Unthreaded Unthreaded Unthreaded
Gender Female, Female Female, Female Female, Female Female, Female Female, Female
ScrewThreadSize - - - - -
Diameter-Inside 0.505 (12.83mm) 0.505 (12.83mm) 0.505 (12.83mm) 0.505 (12.83mm) 0.505 (12.83mm)
Diameter-Outside 0.750 (19.05mm) 3/4 0.750 (19.05mm) 3/4 0.750 (19.05mm) 3/4 0.750 (19.05mm) 3/4 0.750 (19.05mm) 3/4
BetweenBoardHeight 0.500 (12.70mm) 1/2 0.500 (12.70mm) 1/2 0.500 (12.70mm) 1/2 0.500 (12.70mm) 1/2 0.500 (12.70mm) 1/2
Length-Overall 0.500 (12.70mm) 1/2 0.500 (12.70mm) 1/2 0.500 (12.70mm) 1/2 0.500 (12.70mm) 1/2 0.500 (12.70mm) 1/2