Prysmian Group C2053A.21.19
Part No.:
C2053A.21.19
Manufacturer:
Prysmian Group
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
C2053A.21.19.pdf
Description:
HOOK-UP SOLID 16AWG VIOLET 1000'
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order C2053A.21.19 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C2053A.21.19 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C2053A.21.19?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of C2053A.21.19.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Prysmian Group Prysmian Group Prysmian Group Prysmian Group Prysmian Group
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 2053A 2053A 2053A 2053A 2053A
CableType Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up Hook-Up
WireGauge 16 AWG 16 AWG 16 AWG 16 AWG 16 AWG
ConductorStrand Solid Solid Solid Solid Solid
Jacket(Insulation)Diameter 0.083 (2.11mm) 0.083 (2.11mm) 0.083 (2.11mm) 0.083 (2.11mm) 0.083 (2.11mm)
Jacket(Insulation)Thickness 0.016 (0.41mm) 0.016 (0.41mm) 0.016 (0.41mm) 0.016 (0.41mm) 0.016 (0.41mm)
Length 1000.0' (304.8m) 1000.0' (304.8m) 1000.0' (304.8m) 1000.0' (304.8m) 1000.0' (304.8m)
Voltage 300V 300V 300V 300V 300V
OperatingTemperature -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C