R5100810XXWA.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R5100810XXWA.
| Image |  |
| Manufacturer | Powerex Inc. | Powerex Inc. | Powerex Inc. | Powerex Inc. | Powerex Inc. |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | |||||
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Part Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Capacitance @ Vr, F | - | - | - | - | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 7 µs | 7 µs | 7 µs | 7 µs | 7 µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30 mA @ 800 V | 30 mA @ 800 V | 30 mA @ 800 V | 30 mA @ 800 V | 30 mA @ 800 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800 V | 800 V | 800 V | 800 V | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100A | 100A | 100A | 100A | 100A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55 V @ 470 A | 1.55 V @ 470 A | 1.55 V @ 470 A | 1.55 V @ 470 A | 1.55 V @ 470 A |