UPM1V102MHD6TN.pdf
| Image | |||||
| Manufacturer | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| Series | UPM | UPM | UPM | UPM | UPM |
| Capacitance | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF | 1000 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 35 V | 35 V | 35 V | 35 V | 35 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | - | - | - | - | - |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 1.53 A @ 120 Hz | 1.53 A @ 120 Hz | 1.53 A @ 120 Hz | 1.53 A @ 120 Hz | 1.53 A @ 120 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 1.77 A @ 10 kHz | 1.77 A @ 10 kHz | 1.77 A @ 10 kHz | 1.77 A @ 10 kHz | 1.77 A @ 10 kHz |
| Impedance | 34 mOhms | 34 mOhms | 34 mOhms | 34 mOhms | 34 mOhms |
| LeadSpacing | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) | 0.295 (7.50mm) |
| Size/Dimension | 0.630 Dia (16.00mm) | 0.630 Dia (16.00mm) | 0.630 Dia (16.00mm) | 0.630 Dia (16.00mm) | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.866 (22.00mm) | 0.866 (22.00mm) | 0.866 (22.00mm) | 0.866 (22.00mm) | 0.866 (22.00mm) |