Nichicon PPB2162330KGS
Part No.:
PPB2162330KGS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
PPB2162330KGS.pdf
Description:
FILM CAP BOXED RADIAL
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order PPB2162330KGS on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the PPB2162330KGS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PPB2162330KGS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PPB2162330KGS.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case Radial Radial Radial Radial Radial
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series PPB PPB PPB PPB PPB
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 0.033 µF 0.033 µF 0.033 µF 0.033 µF 0.033 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
VoltageRating-AC 650V 650V 650V 650V 650V
VoltageRating-DC 1600V (1.6kV) 1600V (1.6kV) 1600V (1.6kV) 1600V (1.6kV) 1600V (1.6kV)
ESR(EquivalentSeriesResistance) - - - - -
OperatingTemperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 1.043 L x 0.394 W (26.50mm x 10.00mm) 1.043 L x 0.394 W (26.50mm x 10.00mm) 1.043 L x 0.394 W (26.50mm x 10.00mm) 1.043 L x 0.394 W (26.50mm x 10.00mm) 1.043 L x 0.394 W (26.50mm x 10.00mm)
Height-Seated(Max) 0.728 (18.50mm) 0.728 (18.50mm) 0.728 (18.50mm) 0.728 (18.50mm) 0.728 (18.50mm)
Termination PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
LeadSpacing 0.886 (22.50mm) 0.886 (22.50mm) 0.886 (22.50mm) 0.886 (22.50mm) 0.886 (22.50mm)