BZX585-C11,115.pdf
| Image |  |
| Series | |||||
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Power - Max | 300 mW | 300 mW | 300 mW | 300 mW | 300 mW |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 10 Ohms | 10 Ohms | 10 Ohms | 10 Ohms | 10 Ohms |
| Operating Temperature | 11 V | 11 V | 11 V | 11 V | 11 V |
| Supplier Device Package | 100 µA @ 8 V | 100 µA @ 8 V | 100 µA @ 8 V | 100 µA @ 8 V | 100 µA @ 8 V |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 1.1 V @ 100 mA | 1.1 V @ 100 mA | 1.1 V @ 100 mA | 1.1 V @ 100 mA | 1.1 V @ 100 mA |