BZV85-C3V6,113.pdf
| Image |  |
| Series | |||||
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Power - Max | 1.3 W | 1.3 W | 1.3 W | 1.3 W | 1.3 W |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Package / Case | 15 Ohms | 15 Ohms | 15 Ohms | 15 Ohms | 15 Ohms |
| Operating Temperature | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Supplier Device Package | 50 µA @ 1 V | 50 µA @ 1 V | 50 µA @ 1 V | 50 µA @ 1 V | 50 µA @ 1 V |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 1 V @ 50 mA | 1 V @ 50 mA | 1 V @ 50 mA | 1 V @ 50 mA | 1 V @ 50 mA |