74LVC240AD,118.pdf
| Image |  |
| Package/Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Series | 74LVC | 74LVC | 74LVC | 74LVC | 74LVC |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| NumberofElements | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| NumberofBitsperElement | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| InputType | - | - | - | - | - |
| OutputType | 3-State | 3-State | 3-State | 3-State | 3-State |
| Current-OutputHighLow | 24mA, 24mA | 24mA, 24mA | 24mA, 24mA | 24mA, 24mA | 24mA, 24mA |
| Voltage-Supply | 1.2V ~ 3.6V | 1.2V ~ 3.6V | 1.2V ~ 3.6V | 1.2V ~ 3.6V | 1.2V ~ 3.6V |