LP3990TL-2.8.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP3990TL-2.8.
| Image |  |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofRegulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Max) | 6V | 6V | 6V | 6V | 6V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 2.8V | 2.8V | 2.8V | 2.8V | 2.8V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| VoltageDropout(Max) | 0.2V @ 150mA | 0.2V @ 150mA | 0.2V @ 150mA | 0.2V @ 150mA | 0.2V @ 150mA |
| Current-Output | 150mA | 150mA | 150mA | 150mA | 150mA |
| Current-Quiescent(Iq) | 80 µA | 80 µA | 80 µA | 80 µA | 80 µA |
| Current-Supply(Max) | 120 µA | 120 µA | 120 µA | 120 µA | 120 µA |
| PSRR | 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) | 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) | 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) | 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) | 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) |