National Semiconductor LP38859S-0.8
Part No.:
LP38859S-0.8
Manufacturer:
National Semiconductor
Datasheet:
LP38859S-0.8.pdf
Description:
IC REG LIN 0.8V 3A DDPAK/TO263-5
Product details
1. How to order LP38859S-0.8 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP38859S-0.8 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38859S-0.8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP38859S-0.8.
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed) 0.8V 0.8V 0.8V 0.8V 0.8V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.45V @ 3A 0.45V @ 3A 0.45V @ 3A 0.45V @ 3A 0.45V @ 3A
Current-Output 3A 3A 3A 3A 3A
Current-Quiescent(Iq) 8.5 mA 8.5 mA 8.5 mA 8.5 mA 8.5 mA
Current-Supply(Max) 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz) 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz) 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz) 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz) 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
ControlFeatures Soft Start Soft Start Soft Start Soft Start Soft Start
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C