National Semiconductor LP38691DT-3.3/NOPB
Part No.:
LP38691DT-3.3/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
LP38691DT-3.3/NOPB.pdf
Description:
LP38691 500MA LOW DROPOUT CMOS L
Product details
1. How to order LP38691DT-3.3/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP38691DT-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38691DT-3.3/NOPB?
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 10V 10V 10V 10V 10V
Voltage-Output(Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.55V @ 500mA 0.55V @ 500mA 0.55V @ 500mA 0.55V @ 500mA 0.55V @ 500mA
Current-Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
Current-Quiescent(Iq) 55 µA 55 µA 55 µA 55 µA 55 µA
Current-Supply(Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
PSRR 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz)
ControlFeatures - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C