National Semiconductor LP2985AIM5X-3.3/NOPB
Part No.:
LP2985AIM5X-3.3/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LP2985AIM5X-3.3/NOPB.pdf
Description:
LP2985A 150MA LOW-NOISE LOW-DROP
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order LP2985AIM5X-3.3/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LP2985AIM5X-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2985AIM5X-3.3/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage-Output(Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.58V @ 150mA 0.58V @ 150mA 0.58V @ 150mA 0.58V @ 150mA 0.58V @ 150mA
Current-Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current-Quiescent(Iq) 95 µA 95 µA 95 µA 95 µA 95 µA
Current-Supply(Max) 2.5 mA 2.5 mA 2.5 mA 2.5 mA 2.5 mA
PSRR 45dB (1kHz) 45dB (1kHz) 45dB (1kHz) 45dB (1kHz) 45dB (1kHz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C