LP2951CMX-3.3/NOPB.pdf
| Image |  |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Voltage-Input(Max) | 30V | 30V | 30V | 30V | 30V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 1.235V (3.3V) | 1.235V (3.3V) | 1.235V (3.3V) | 1.235V (3.3V) | 1.235V (3.3V) |
| Voltage-Output(Max) | 29V | 29V | 29V | 29V | 29V |
| VoltageDropout(Max) | 0.6V @ 100mA | 0.6V @ 100mA | 0.6V @ 100mA | 0.6V @ 100mA | 0.6V @ 100mA |
| Current-Output | 100mA | 100mA | 100mA | 100mA | 100mA |
| Current-Quiescent(Iq) | 120 µA | 120 µA | 120 µA | 120 µA | 120 µA |
| Current-Supply(Max) | 14 mA | 14 mA | 14 mA | 14 mA | 14 mA |