National Semiconductor LM3940ISX-3.3/NOPB
Part No.:
LM3940ISX-3.3/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
LM3940ISX-3.3/NOPB.pdf
Description:
LM3940 1A LOW DROPOUT REGULATOR
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order LM3940ISX-3.3/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LM3940ISX-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM3940ISX-3.3/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 7.5V 7.5V 7.5V 7.5V 7.5V
Voltage-Output(Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.2V @ 100mA 0.2V @ 100mA 0.2V @ 100mA 0.2V @ 100mA 0.2V @ 100mA
Current-Output 1A 1A 1A 1A 1A
Current-Quiescent(Iq) - - - - -
Current-Supply(Max) - - - - -
PSRR - - - - -
ControlFeatures - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C