National Semiconductor LM340SX-12/NOPB
Part No.:
LM340SX-12/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
LM340SX-12/NOPB.pdf
Description:
LM340 1.5A, FIXED OUTPUT LINEAR
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order LM340SX-12/NOPB on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LM340SX-12/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM340SX-12/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 35V 35V 35V 35V 35V
Voltage-Output(Min/Fixed) 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 2V @ 1A 2V @ 1A 2V @ 1A 2V @ 1A 2V @ 1A
Current-Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current-Quiescent(Iq) 8 mA 8 mA 8 mA 8 mA 8 mA
Current-Supply(Max) - - - - -
PSRR 80dB (120Hz) 80dB (120Hz) 80dB (120Hz) 80dB (120Hz) 80dB (120Hz)
ControlFeatures - - - - -
OperatingTemperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C