RHS7J2H152J2M2H01A.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Series | RHS | RHS | RHS | RHS | RHS |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 1500 pF | 1500 pF | 1500 pF | 1500 pF | 1500 pF |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Voltage-Rated | 500V | 500V | 500V | 500V | 500V |
| TemperatureCoefficient | UNJ | UNJ | UNJ | UNJ | UNJ |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive | Automotive | Automotive | Automotive | Automotive |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.197 L x 0.124 W (5.00mm x 3.15mm) | 0.197 L x 0.124 W (5.00mm x 3.15mm) | 0.197 L x 0.124 W (5.00mm x 3.15mm) | 0.197 L x 0.124 W (5.00mm x 3.15mm) | 0.197 L x 0.124 W (5.00mm x 3.15mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) | 0.236 (6.00mm) |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) | 0.197 (5.00mm) |