Microchip Technology SM16LC24E3/TR13
Part No.:
SM16LC24E3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SM16LC24E3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 55VC 16SO
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order SM16LC24E3/TR13 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SM16LC24E3/TR13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SM16LC24E3/TR13?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 8 8 8 8 8
BidirectionalChannels - - - - -
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage-Breakdown(Min) 26.7V 26.7V 26.7V 26.7V 26.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 55V 55V 55V 55V 55V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs)
Power-PeakPulse 500W 500W 500W 500W 500W
PowerLineProtection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance@Frequency 25pF @ 1MHz 25pF @ 1MHz 25pF @ 1MHz 25pF @ 1MHz 25pF @ 1MHz