Microchip Technology MIC5317-1.8YD5-TR
Part No.:
MIC5317-1.8YD5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MIC5317-1.8YD5-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 1.8V 150MA TSOT23-5
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order MIC5317-1.8YD5-TR on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MIC5317-1.8YD5-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC5317-1.8YD5-TR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage-Output(Min/Fixed) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.38V @ 150mA 0.38V @ 150mA 0.38V @ 150mA 0.38V @ 150mA 0.38V @ 150mA
Current-Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current-Quiescent(Iq) 39 µA 39 µA 39 µA 39 µA 39 µA
Current-Supply(Max) - - - - -
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C