Microchip Technology MIC5265-3.3YD5
Part No.:
MIC5265-3.3YD5
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MIC5265-3.3YD5.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 150MA TSOT23-5
Product details
1. How to order MIC5265-3.3YD5 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MIC5265-3.3YD5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC5265-3.3YD5?
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.5V @ 150mA 0.5V @ 150mA 0.5V @ 150mA 0.5V @ 150mA 0.5V @ 150mA
Current-Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current-Quiescent(Iq) 2 µA 2 µA 2 µA 2 µA 2 µA
Current-Supply(Max) 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA
PSRR 64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz) 64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz) 64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz) 64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz) 64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C