Microchip Technology MIC5209-3.6YS
Part No.:
MIC5209-3.6YS
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
MIC5209-3.6YS.pdf
Description:
500MA LOW-NOISE LDO REGULATOR
Product details
1. How to order MIC5209-3.6YS on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MIC5209-3.6YS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC5209-3.6YS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MIC5209-3.6YS.
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage-Output(Min/Fixed) 3.6V 3.6V 3.6V 3.6V 3.6V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.6V @ 500mA 0.6V @ 500mA 0.6V @ 500mA 0.6V @ 500mA 0.6V @ 500mA
Current-Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
Current-Quiescent(Iq) 170 µA 170 µA 170 µA 170 µA 170 µA
Current-Supply(Max) 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA
PSRR 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz)
ControlFeatures - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C