Microchip Technology MIC5207-2.5YM5 TR
Part No.:
MIC5207-2.5YM5 TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MIC5207-2.5YM5 TR.pdf
Description:
180 MA LOW-NOISE LDO REGULATOR
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order MIC5207-2.5YM5 TR on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the MIC5207-2.5YM5 TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC5207-2.5YM5 TR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage-Output(Min/Fixed) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.4V @ 150mA 0.4V @ 150mA 0.4V @ 150mA 0.4V @ 150mA 0.4V @ 150mA
Current-Output 180mA 180mA 180mA 180mA 180mA
Current-Quiescent(Iq) 170 µA 170 µA 170 µA 170 µA 170 µA
Current-Supply(Max) 3 µA 3 µA 3 µA 3 µA 3 µA
PSRR - - - - -
ControlFeatures Enable Enable Enable Enable Enable
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C