MIC2951-3.3YM.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MIC2951-3.3YM.
| Image |  |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| NumberofRegulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Max) | 30V | 30V | 30V | 30V | 30V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 1.24V (3.3V) | 1.24V (3.3V) | 1.24V (3.3V) | 1.24V (3.3V) | 1.24V (3.3V) |
| Voltage-Output(Max) | 29V | 29V | 29V | 29V | 29V |
| VoltageDropout(Max) | 0.6V @ 150mA | 0.6V @ 150mA | 0.6V @ 150mA | 0.6V @ 150mA | 0.6V @ 150mA |
| Current-Output | 150mA | 150mA | 150mA | 150mA | 150mA |
| Current-Quiescent(Iq) | 300 µA | 300 µA | 300 µA | 300 µA | 300 µA |
| Current-Supply(Max) | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA |