MIC2876-5.25YMT-T5.pdf
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Function | Step-Up | Step-Up | Step-Up | Step-Up | Step-Up |
| OutputConfiguration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| Topology | Boost | Boost | Boost | Boost | Boost |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| NumberofOutputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input(Min) | 2.5V | 2.5V | 2.5V | 2.5V | 2.5V |
| Voltage-Input(Max) | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 5.25V | 5.25V | 5.25V | 5.25V | 5.25V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| Current-Output | 3.8A (Switch) | 3.8A (Switch) | 3.8A (Switch) | 3.8A (Switch) | 3.8A (Switch) |
| Frequency-Switching | 2MHz | 2MHz | 2MHz | 2MHz | 2MHz |