MCP1501T-10E/SN.pdf
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| ReferenceType | Series | Series | Series | Series | Series |
| OutputType | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 1.024V | 1.024V | 1.024V | 1.024V | 1.024V |
| Voltage-Output(Max) | - | - | - | - | - |
| Current-Output | 20 mA | 20 mA | 20 mA | 20 mA | 20 mA |
| Tolerance | ±0.1% | ±0.1% | ±0.1% | ±0.1% | ±0.1% |
| TemperatureCoefficient | 50ppm/°C | 50ppm/°C | 50ppm/°C | 50ppm/°C | 50ppm/°C |
| Noise-01Hzto10Hz | 14µVrms | 14µVrms | 14µVrms | 14µVrms | 14µVrms |
| Noise-10Hzto10kHz | 27µVrms | 27µVrms | 27µVrms | 27µVrms | 27µVrms |
| Voltage-Input | 1.65V ~ 5.5V | 1.65V ~ 5.5V | 1.65V ~ 5.5V | 1.65V ~ 5.5V | 1.65V ~ 5.5V |