3EZ120D2E3/TR12.pdf
| Image |  |
| Series | |||||
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Tolerance | ±2% | ±2% | ±2% | ±2% | ±2% |
| Part Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Power - Max | 3 W | 3 W | 3 W | 3 W | 3 W |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Package / Case | 300 Ohms | 300 Ohms | 300 Ohms | 300 Ohms | 300 Ohms |
| Operating Temperature | 120 V | 120 V | 120 V | 120 V | 120 V |
| Supplier Device Package | 500 nA @ 91.2 V | 500 nA @ 91.2 V | 500 nA @ 91.2 V | 500 nA @ 91.2 V | 500 nA @ 91.2 V |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 1.2 V @ 200 mA | 1.2 V @ 200 mA | 1.2 V @ 200 mA | 1.2 V @ 200 mA | 1.2 V @ 200 mA |