1N5382AE3/TR12.pdf
| Image |  |
| Series | |||||
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Part Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Power - Max | 5 W | 5 W | 5 W | 5 W | 5 W |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Package / Case | 230 Ohms | 230 Ohms | 230 Ohms | 230 Ohms | 230 Ohms |
| Operating Temperature | 140 V | 140 V | 140 V | 140 V | 140 V |
| Supplier Device Package | 500 nA @ 101 V | 500 nA @ 101 V | 500 nA @ 101 V | 500 nA @ 101 V | 500 nA @ 101 V |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 1.2 V @ 1 A | 1.2 V @ 1 A | 1.2 V @ 1 A | 1.2 V @ 1 A | 1.2 V @ 1 A |