Littelfuse Inc. AK6-430C-Y
Part No.:
AK6-430C-Y
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS - Diodes
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AK6-430C-Y.pdf
Description:
TVS DIODE 430VWM 625VC AXIAL
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order AK6-430C-Y on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the AK6-430C-Y price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AK6-430C-Y?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AK6-430C-Y.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as AK6-430C-Y pin diagram, AK6-430C-Y datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package/Case Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series AK6-Y AK6-Y AK6-Y AK6-Y AK6-Y
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels - - - - -
BidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 430V 430V 430V 430V 430V
Voltage-Breakdown(Min) 440V 440V 440V 440V 440V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 625V 625V 625V 625V 625V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 6000A (6kA) (8/20µs) 6000A (6kA) (8/20µs) 6000A (6kA) (8/20µs) 6000A (6kA) (8/20µs) 6000A (6kA) (8/20µs)
Power-PeakPulse - - - - -
PowerLineProtection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance@Frequency 1000pF @ 10kHz 1000pF @ 10kHz 1000pF @ 10kHz 1000pF @ 10kHz 1000pF @ 10kHz