Littelfuse Inc. AK10-270C-Y
Part No.:
AK10-270C-Y
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS - Diodes
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AK10-270C-Y.pdf
Description:
TVS DIODE 270VWM 401VC AXIAL
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order AK10-270C-Y on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the AK10-270C-Y price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AK10-270C-Y?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AK10-270C-Y.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package/Case Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series AK10-Y AK10-Y AK10-Y AK10-Y AK10-Y
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels - - - - -
BidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 270V 270V 270V 270V 270V
Voltage-Breakdown(Min) 283V 283V 283V 283V 283V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 401V 401V 401V 401V 401V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 10000A (10kA) (8/20µs) 10000A (10kA) (8/20µs) 10000A (10kA) (8/20µs) 10000A (10kA) (8/20µs) 10000A (10kA) (8/20µs)