Littelfuse Inc. 0471.500NRT3
Part No.:
0471.500NRT3
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
0471.500NRT3.pdf
Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 0471.500NRT3 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 0471.500NRT3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0471.500NRT3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 0471.500NRT3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package/Case
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series PICO® II 471 PICO® II 471 PICO® II 471 PICO® II 471 PICO® II 471
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
CurrentRating(Amps) 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA
VoltageRating-AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
VoltageRating-DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
ResponseTime Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage Axial Axial Axial Axial Axial
MeltingI²t 50A 50A 50A 50A 50A
ApprovalAgency 0.159 0.159 0.159 0.159 0.159
OperatingTemperature CSA, UR CSA, UR CSA, UR CSA, UR CSA, UR
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C