Littelfuse Inc. 0251.062MRT1
Part No.:
0251.062MRT1
Datasheet:
0251.062MRT1.pdf
Description:
FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC
Product details
1. How to order 0251.062MRT1 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 0251.062MRT1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0251.062MRT1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 0251.062MRT1.
CurrentRating(Amps) 62 mA 62 mA 62 mA 62 mA 62 mA
VoltageRating-AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
VoltageRating-DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage Axial Axial Axial Axial Axial
MeltingI²t 50A AC, 300A DC 50A AC, 300A DC 50A AC, 300A DC 50A AC, 300A DC 50A AC, 300A DC
ApprovalAgency 0.000113 0.000113 0.000113 0.000113 0.000113
OperatingTemperature CSA, cURus CSA, cURus CSA, cURus CSA, cURus CSA, cURus
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C