Littelfuse Inc. 0219.160MXE
Part No.:
0219.160MXE
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
0219.160MXE.pdf
Description:
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 0219.160MXE on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 0219.160MXE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0219.160MXE?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 0219.160MXE.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 219 219 219 219 219
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
FuseType Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps) 160 mA 160 mA 160 mA 160 mA 160 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage 5mm x 20mm (Axial) 5mm x 20mm (Axial) 5mm x 20mm (Axial) 5mm x 20mm (Axial) 5mm x 20mm (Axial)
MeltingI²t 150A 150A 150A 150A 150A
ApprovalAgency 0.225 0.225 0.225 0.225 0.225
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C