Linear Technology LT1963AEFE-1.5#PBF
Part No.:
LT1963AEFE-1.5#PBF
Manufacturer:
Linear Technology
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
LT1963AEFE-1.5#PBF.pdf
Description:
LT1963A - LOW NOISE, FAST TRANSI
Product details
1. How to order LT1963AEFE-1.5#PBF on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LT1963AEFE-1.5#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1963AEFE-1.5#PBF?
Package/Case 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage-Output(Min/Fixed) 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A
Current-Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current-Quiescent(Iq) 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA
Current-Supply(Max) 120 mA 120 mA 120 mA 120 mA 120 mA
PSRR 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz)