Linear Technology LT1764EQ-1.8#PBF
Part No.:
LT1764EQ-1.8#PBF
Manufacturer:
Linear Technology
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
LT1764EQ-1.8#PBF.pdf
Description:
3 AMP, FASTTRANSIENT RESPONSE, L
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order LT1764EQ-1.8#PBF on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the LT1764EQ-1.8#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1764EQ-1.8#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage-Output(Min/Fixed) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A
Current-Output 3A 3A 3A 3A 3A
Current-Quiescent(Iq) 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA
Current-Supply(Max) 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA
PSRR 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz)