KYOCERA AVX SV08AC224KAR
Part No.:
SV08AC224KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
SV08AC224KAR.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 1KV X7R RADIAL
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order SV08AC224KAR on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SV08AC224KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SV08AC224KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SV08AC224KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Package/Case Radial Radial Radial Radial Radial
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series SV SV SV SV SV
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 0.22 µF 0.22 µF 0.22 µF 0.22 µF 0.22 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV)
TemperatureCoefficient X7R X7R X7R X7R X7R
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
FailureRate - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.669 L x 0.200 W (17.00mm x 5.08mm) 0.669 L x 0.200 W (17.00mm x 5.08mm) 0.669 L x 0.200 W (17.00mm x 5.08mm) 0.669 L x 0.200 W (17.00mm x 5.08mm) 0.669 L x 0.200 W (17.00mm x 5.08mm)
Height-Seated(Max) 0.598 (15.20mm) 0.598 (15.20mm) 0.598 (15.20mm) 0.598 (15.20mm) 0.598 (15.20mm)
Thickness(Max) - - - - -
LeadSpacing 0.575 (14.60mm) 0.575 (14.60mm) 0.575 (14.60mm) 0.575 (14.60mm) 0.575 (14.60mm)