SR301E474MAR.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR301E474MAR.
| Image |  |
| Manufacturer | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | SkyCap® SR | SkyCap® SR | SkyCap® SR | SkyCap® SR | SkyCap® SR |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 0.47 µF | 0.47 µF | 0.47 µF | 0.47 µF | 0.47 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 100V | 100V | 100V | 100V | 100V |
| TemperatureCoefficient | Z5U | Z5U | Z5U | Z5U | Z5U |
| OperatingTemperature | 10°C ~ 85°C | 10°C ~ 85°C | 10°C ~ 85°C | 10°C ~ 85°C | 10°C ~ 85°C |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.300 L x 0.125 W (7.62mm x 3.18mm) | 0.300 L x 0.125 W (7.62mm x 3.18mm) | 0.300 L x 0.125 W (7.62mm x 3.18mm) | 0.300 L x 0.125 W (7.62mm x 3.18mm) | 0.300 L x 0.125 W (7.62mm x 3.18mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.300 (7.62mm) | 0.300 (7.62mm) | 0.300 (7.62mm) | 0.300 (7.62mm) | 0.300 (7.62mm) |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.200 (5.08mm) | 0.200 (5.08mm) | 0.200 (5.08mm) | 0.200 (5.08mm) | 0.200 (5.08mm) |