SR301C104KAAHTR1.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Series | SkyCap® SR | SkyCap® SR | SkyCap® SR | SkyCap® SR | SkyCap® SR |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 0.1 µF | 0.1 µF | 0.1 µF | 0.1 µF | 0.1 µF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Voltage-Rated | 100V | 100V | 100V | 100V | 100V |
| TemperatureCoefficient | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.300 L x 0.150 W (7.62mm x 3.81mm) | 0.300 L x 0.150 W (7.62mm x 3.81mm) | 0.300 L x 0.150 W (7.62mm x 3.81mm) | 0.300 L x 0.150 W (7.62mm x 3.81mm) | 0.300 L x 0.150 W (7.62mm x 3.81mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.360 (9.14mm) | 0.360 (9.14mm) | 0.360 (9.14mm) | 0.360 (9.14mm) | 0.360 (9.14mm) |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.200 (5.08mm) | 0.200 (5.08mm) | 0.200 (5.08mm) | 0.200 (5.08mm) | 0.200 (5.08mm) |