SE041C475ZAA.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SE041C475ZAA.
| Image | |||||
| Manufacturer | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | SE | SE | SE | SE | SE |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 4.7 µF | 4.7 µF | 4.7 µF | 4.7 µF | 4.7 µF |
| Tolerance | -20%, +80% | -20%, +80% | -20%, +80% | -20%, +80% | -20%, +80% |
| Voltage-Rated | 100V | 100V | 100V | 100V | 100V |
| TemperatureCoefficient | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.402 L x 0.200 W (10.20mm x 5.08mm) | 0.402 L x 0.200 W (10.20mm x 5.08mm) | 0.402 L x 0.200 W (10.20mm x 5.08mm) | 0.402 L x 0.200 W (10.20mm x 5.08mm) | 0.402 L x 0.200 W (10.20mm x 5.08mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.461 (11.72mm) | 0.461 (11.72mm) | 0.461 (11.72mm) | 0.461 (11.72mm) | 0.461 (11.72mm) |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.200 (5.08mm) | 0.200 (5.08mm) | 0.200 (5.08mm) | 0.200 (5.08mm) | 0.200 (5.08mm) |