KYOCERA AVX 1808AC103KAT1A
Part No.:
1808AC103KAT1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
1808AC103KAT1A.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order 1808AC103KAT1A on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 1808AC103KAT1A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1808AC103KAT1A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV)
TemperatureCoefficient X7R X7R X7R X7R X7R
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
FailureRate - - - - -
Size/Dimension 0.181 L x 0.079 W (4.60mm x 2.00mm) 0.181 L x 0.079 W (4.60mm x 2.00mm) 0.181 L x 0.079 W (4.60mm x 2.00mm) 0.181 L x 0.079 W (4.60mm x 2.00mm) 0.181 L x 0.079 W (4.60mm x 2.00mm)
Height-Seated(Max) - - - - -
Thickness(Max) 0.071 (1.80mm) 0.071 (1.80mm) 0.071 (1.80mm) 0.071 (1.80mm) 0.071 (1.80mm)