1206YC105KAZ2A.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX |
| Series | FLEXITERM® | FLEXITERM® | FLEXITERM® | FLEXITERM® | FLEXITERM® |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 1 µF | 1 µF | 1 µF | 1 µF | 1 µF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Voltage-Rated | 16V | 16V | 16V | 16V | 16V |
| TemperatureCoefficient | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) | 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) | 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) | 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) | 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height-Seated(Max) | - | - | - | - | - |
| Thickness(Max) | 0.050 (1.27mm) | 0.050 (1.27mm) | 0.050 (1.27mm) | 0.050 (1.27mm) | 0.050 (1.27mm) |