KYOCERA AVX 1206AA101JAT2A
Part No.:
1206AA101JAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
1206AA101JAT2A.pdf
Description:
CAP CER SMD
Product details
1. How to order 1206AA101JAT2A on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 1206AA101JAT2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1206AA101JAT2A?
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 100 pF 100 pF 100 pF 100 pF 100 pF
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Voltage-Rated 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV)
TemperatureCoefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
FailureRate - - - - -
Size/Dimension 0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm) 0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm) 0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm) 0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm) 0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max) - - - - -
Thickness(Max) 0.057 (1.45mm) 0.057 (1.45mm) 0.057 (1.45mm) 0.057 (1.45mm) 0.057 (1.45mm)