08055A501JAT2A.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 500 pF | 500 pF | 500 pF | 500 pF | 500 pF |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Voltage-Rated | 50V | 50V | 50V | 50V | 50V |
| TemperatureCoefficient | C0G, NP0 | C0G, NP0 | C0G, NP0 | C0G, NP0 | C0G, NP0 |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.25mm) | 0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.25mm) | 0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.25mm) | 0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.25mm) | 0.079 L x 0.049 W (2.01mm x 1.25mm) |
| Height-Seated(Max) | - | - | - | - | - |
| Thickness(Max) | 0.037 (0.94mm) | 0.037 (0.94mm) | 0.037 (0.94mm) | 0.037 (0.94mm) | 0.037 (0.94mm) |