KEMET CKC33C563JDGACAUTO
Part No.:
CKC33C563JDGACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
3640 (9110 Metric)
Datasheet:
CKC33C563JDGACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0.056UF 1KV C0G/NP0 3640
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order CKC33C563JDGACAUTO on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CKC33C563JDGACAUTO price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CKC33C563JDGACAUTO?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Series KC-LINK KC-LINK KC-LINK KC-LINK KC-LINK
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 0.056 µF 0.056 µF 0.056 µF 0.056 µF 0.056 µF
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Voltage-Rated 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV) 1000V (1kV)
TemperatureCoefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
OperatingTemperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Applications Automotive Automotive Automotive Automotive Automotive
FailureRate - - - - -
Size/Dimension 0.366 L x 0.402 W (9.30mm x 10.20mm) 0.366 L x 0.402 W (9.30mm x 10.20mm) 0.366 L x 0.402 W (9.30mm x 10.20mm) 0.366 L x 0.402 W (9.30mm x 10.20mm) 0.366 L x 0.402 W (9.30mm x 10.20mm)
Height-Seated(Max) - - - - -
Thickness(Max) 0.106 (2.70mm) 0.106 (2.70mm) 0.106 (2.70mm) 0.106 (2.70mm) 0.106 (2.70mm)