KEMET CAS18C120MAGFC
Part No.:
CAS18C120MAGFC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
CAS18C120MAGFC.pdf
Description:
SFTY 1812 12PF X1 250 / Y2 250 C
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order CAS18C120MAGFC on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CAS18C120MAGFC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CAS18C120MAGFC?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series CAS SMD SFTY 250 CAS SMD SFTY 250 CAS SMD SFTY 250 CAS SMD SFTY 250 CAS SMD SFTY 250
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 12 pF 12 pF 12 pF 12 pF 12 pF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC 250VAC
TemperatureCoefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - - - -
Ratings X1, Y2 X1, Y2 X1, Y2 X1, Y2 X1, Y2
Applications Safety Safety Safety Safety Safety
FailureRate - - - - -
Size/Dimension 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max) - - - - -
Thickness(Max) 0.053 (1.35mm) 0.053 (1.35mm) 0.053 (1.35mm) 0.053 (1.35mm) 0.053 (1.35mm)