C440C105K5R5TA.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | KEMET | KEMET | KEMET | KEMET | KEMET |
| Package/Case | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 1 µF | 1 µF | 1 µF | 1 µF | 1 µF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Voltage-Rated | 50V | 50V | 50V | 50V | 50V |
| TemperatureCoefficient | X7R | X7R | X7R | X7R | X7R |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.150 Dia x 0.400 L (3.81mm x 10.16mm) | 0.150 Dia x 0.400 L (3.81mm x 10.16mm) | 0.150 Dia x 0.400 L (3.81mm x 10.16mm) | 0.150 Dia x 0.400 L (3.81mm x 10.16mm) | 0.150 Dia x 0.400 L (3.81mm x 10.16mm) |