KEMET C330C102JHR5HA
Part No.:
C330C102JHR5HA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
C330C102JHR5HA.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 3KV X7R RADIAL
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order C330C102JHR5HA on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C330C102JHR5HA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C330C102JHR5HA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Package/Case Radial Radial Radial Radial Radial
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 1000 pF 1000 pF 1000 pF 1000 pF 1000 pF
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Voltage-Rated 3000V (3kV) 3000V (3kV) 3000V (3kV) 3000V (3kV) 3000V (3kV)
TemperatureCoefficient X7R X7R X7R X7R X7R
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
FailureRate - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.300 L x 0.200 W (7.62mm x 5.08mm) 0.300 L x 0.200 W (7.62mm x 5.08mm) 0.300 L x 0.200 W (7.62mm x 5.08mm) 0.300 L x 0.200 W (7.62mm x 5.08mm) 0.300 L x 0.200 W (7.62mm x 5.08mm)
Height-Seated(Max) 0.420 (10.66mm) 0.420 (10.66mm) 0.420 (10.66mm) 0.420 (10.66mm) 0.420 (10.66mm)
Thickness(Max) - - - - -
LeadSpacing 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm)