C315C223M5U5TA.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | KEMET | KEMET | KEMET | KEMET | KEMET |
| Package/Case | Radial | Radial | Radial | Radial | Radial |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 0.022 µF | 0.022 µF | 0.022 µF | 0.022 µF | 0.022 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 50V | 50V | 50V | 50V | 50V |
| TemperatureCoefficient | Z5U | Z5U | Z5U | Z5U | Z5U |
| OperatingTemperature | 10°C ~ 85°C | 10°C ~ 85°C | 10°C ~ 85°C | 10°C ~ 85°C | 10°C ~ 85°C |
| Features | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.150 L x 0.100 W (3.81mm x 2.54mm) | 0.150 L x 0.100 W (3.81mm x 2.54mm) | 0.150 L x 0.100 W (3.81mm x 2.54mm) | 0.150 L x 0.100 W (3.81mm x 2.54mm) | 0.150 L x 0.100 W (3.81mm x 2.54mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.183 (4.66mm) | 0.183 (4.66mm) | 0.183 (4.66mm) | 0.183 (4.66mm) | 0.183 (4.66mm) |
| Thickness(Max) | - | - | - | - | - |
| LeadSpacing | 0.100 (2.54mm) | 0.100 (2.54mm) | 0.100 (2.54mm) | 0.100 (2.54mm) | 0.100 (2.54mm) |