KEMET C1210C102KGRAL7800
Part No.:
C1210C102KGRAL7800
Datasheet:
C1210C102KGRAL7800.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
Product details
1. How to order C1210C102KGRAL7800 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1210C102KGRAL7800 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1210C102KGRAL7800?
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series SMD Comm X7R HV SMD Comm X7R HV SMD Comm X7R HV SMD Comm X7R HV SMD Comm X7R HV
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 1000 pF 1000 pF 1000 pF 1000 pF 1000 pF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 2000V (2kV) 2000V (2kV) 2000V (2kV) 2000V (2kV) 2000V (2kV)
TemperatureCoefficient X7R X7R X7R X7R X7R
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
FailureRate - - - - -
Size/Dimension 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max) - - - - -
Thickness(Max) 0.061 (1.55mm) 0.061 (1.55mm) 0.061 (1.55mm) 0.061 (1.55mm) 0.061 (1.55mm)