KEMET C1210C102KFRAC7800
Part No.:
C1210C102KFRAC7800
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
C1210C102KFRAC7800.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1210
Quantity:
Payment:
payment
Shipping:
Product details
1. How to order C1210C102KFRAC7800 on Shenzhen Yongdeli Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C1210C102KFRAC7800 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C1210C102KFRAC7800?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series SMD Comm X7R HV SMD Comm X7R HV SMD Comm X7R HV SMD Comm X7R HV SMD Comm X7R HV
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 1000 pF 1000 pF 1000 pF 1000 pF 1000 pF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 1500V (1.5kV) 1500V (1.5kV) 1500V (1.5kV) 1500V (1.5kV) 1500V (1.5kV)
TemperatureCoefficient X7R X7R X7R X7R X7R
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
FailureRate - - - - -
Size/Dimension 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max) - - - - -
Thickness(Max) 0.061 (1.55mm) 0.061 (1.55mm) 0.061 (1.55mm) 0.061 (1.55mm) 0.061 (1.55mm)