BSC042N03LSGATMA1.pdf
| Image |  |
| Series | OptiMOS™ | OptiMOS™ | OptiMOS™ | OptiMOS™ | OptiMOS™ |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 20A (Ta), 93A (Tc) | 20A (Ta), 93A (Tc) | 20A (Ta), 93A (Tc) | 20A (Ta), 93A (Tc) | 20A (Ta), 93A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V | 4.5V, 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 4.2mOhm @ 30A, 10V | 4.2mOhm @ 30A, 10V | 4.2mOhm @ 30A, 10V | 4.2mOhm @ 30A, 10V | 4.2mOhm @ 30A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 2.2V @ 250µA | 2.2V @ 250µA | 2.2V @ 250µA | 2.2V @ 250µA | 2.2V @ 250µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 42 nC @ 10 V | 42 nC @ 10 V | 42 nC @ 10 V | 42 nC @ 10 V | 42 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 3500 pF @ 15 V | 3500 pF @ 15 V | 3500 pF @ 15 V | 3500 pF @ 15 V | 3500 pF @ 15 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 2.5W (Ta), 57W (Tc) | 2.5W (Ta), 57W (Tc) | 2.5W (Ta), 57W (Tc) | 2.5W (Ta), 57W (Tc) | 2.5W (Ta), 57W (Tc) |